Vespa Primavera S 125
A Vespázásnak mindig van különleges varázsa, talán a története, vagy az egyedi acél karosszéria miatt, amely 1946 óta változó formában tűnik fel az utakon. Mindig is ez volt a fő jellemzője, és még ma is egyedülállóvá teszi a robogók világában. A Vespa önmagában is a vágyakozás tárgya a mai napig.
Egy olyan robogó, amely örömet szerez azoknak, akik nem csak közlekedni szeretnének, hanem meg is szeretnék mutatni az ebben rejlő örömöt.
Sokan ismerik már a VESPA történetét!
A második világháború súlyos visszaesést okozott Piaggio számára, mivel az egyik vezető olasz polgári és katonai repülőgépgyártóként gyárait bombázták. Emiatt a háború után nagyon rossz gazdasági helyzetbe került. Ebben az környezetben kezdi meg Rinaldo fiai, Enrico és Armando a gyár átszervezését. Enrico elképzelése az volt, hogy egy olcsó járművet hozzon létre a nagyközönség számára.
Enrico Piaggio rájött, hogy igazán innovatív közlekedési eszköz létrehozásához olyan tervezőt kell választania, akinek esze ágában sincs a meglévő motorkerékpár-építési irányzatokat követni, ezért a tervezést Corradino D'Ascanio repülőmérnökre - néhány kísérleti helikoptermodell tervezőjére - bízta, hogy valami újat alkosson.
D'Ascanio gyűlölte, ha fel kellett ülnie egy motorkerékpárra, ezért repülőgép tervezési tudását felhasználva kitalálta az első motorkerékpárt, amelynek hátsó karosszériája van, acélcső váz és ezért középső alagút nélkül. A szűkös források miatt repülőgép futóművek által ihletett első felfüggesztést tervezett, és repülőgép indítómotoroknál ismerős motort használt. A váltót áthelyezte a kormányra, mivel sokkal praktikusabbnak tartotta a használatát, a motort a hátsó kasztnival burkolta azért, hogy használat közben előforduló szennyeződések ne a ruházatra kerüljenek. Pótkerékkel szerelte fel, mivel akkoriban az utak nagy része aszfalt nélküli volt.
A vezetési pozíciót egy fotelben kényelmesen elhelyezkedő férfi kialakítása köré modellezte, azért hogy a hosszabb távú vezetés a lehető legkevésbé legyen fárasztó. Megbízható tervezője, Mario D'Este segítségével Corradino D'Ascaniónak mindössze néhány napra volt szüksége ötletének finomítására és az első terv elkészítésére, amelyet Pontederában 1946 áprilisában gyártottak le. Megszületett az első Vespa.
1946. április 23-án a Piaggio & CSpA benyújtotta az első Vespa 98 cc szabadalmait, amit rövid időn belül bemutattak a nagyközönségnek, de nem váltott ki túl biztató reakciókat. Enrico Piaggio azonban nem habozott elindítani a Vespa 98 köbcentis első kétezer darabjának gyártását. A következő évben megjelent a Vespa 125, egy nagyobb modell, amely hamarosan az első Vespa 98 utódja lett. 1946-ban a Piaggio 2484 robogót hozott forgalomba, ezek a következő évben 10 535-re nőttek, és 1948-ra a gyártás elérte a 19 822-t, 1950-ben meghaladta a 60 000 járművet, és alig három évvel később 171 200 jármű hagyta el a Piaggio gyárat.
VESPA PRIMAVERA 125
1968: Megszületik a Vespa Primavera
1968-ban, a Vespa Nuova 125 gyártásának befejeztével a Primavera debütált a piacon: ugyanaz a sorozat, amely a teljes sorozat nagy sikerét hozta, kicsi és agilis, 125 köbcentiméteres motorral, nagyobb teljesítménnyel. A Vespa Primavera 1982-ig maradt gyártásban.
2013: A Vespa Primavera 45 évvel később visszatér a gyártásba
2013 első 9 hónapjában 146 600 Vespa Primavera-t adtak el világszerte
2015 LED helyzetjelző lámpákat, motor frissítést, ABS rendszert kap
2017 Új I-GET motorral, EURO 4 változattal és alapfelszereltségként ABS-sel frissül
2021 Új I-GET motor, EURO 5 verzió, jobb teljesítmény, és alacsonyabb fogyasztás.
Varázsa mellett a Primavera a történelem egyik legjobb Vespája kiegyensúlyozottsága és minősége miatt.
Bárki számára megfelelő vezetési pozíciót rejt, és nagyon könnyen vezethető is. Forgalomban mozgékony, manőverezhető és nagyon kényelmes, még utassal is, az ülés jó formájának köszönhetően. A csomagtér kiváló, az ülés alatt bőséges hely található, és opcionálisan első vagy hátsó csomagtartóval is felszerelhető. A 125-ös motor nagyon kiegyensúlyozott, jó teljesítmény és alacsony fogyasztás jellemzi.
A Vespa Primavera mindenkinek és minden korosztálynak jó
A Primavera S nagy különbsége az alapváltozazhoz képest, hogy egy 4,3 hüvelykes színes TFT-képernyővel ellátott műszerfalat kapott. Ez egy igazi forradalom a Vespa számára, amely története során először rendelkezik teljesen digitális kijelzővel a műszerfalon. Mutatja a napi közlekedés során szükséges összes információt, például sebességet, megtett távot, környezeti hőmérsékletet és üzemanyagszintet, de egyben a Vespa MIA-val is el van látva. Letöltöd az alkalmazást a mobilodra, csatlakoztatod a Vespa-hoz, és sok küldött információt láthatsz a jármű állapotáról és a követett útvonalról, dőlésszögekről, maximális sebességekről és mindenféle érdekességről.
A stílus nem minden egy Vespánál sem. Az ülés alatti tároló a pajzs hátulján lévő gomb megnyomásával vagy a távirányítóval nyitható. A tároló alkalmas egy nyitott jet sisak elhelyezésére. A lábtér két részre osztott, mivel van egy alacsony központi alagútja, amely az akkumulátort is rejti. Menet közben egy hátizsákot is könnyedén elhelyezhetünk rajta, hiszen az a nyereg végén található táskakampóhoz rögzíthető. Az első pajzs mögötti kesztyűtartórekesz szerény méretű, de lehetővé teszi, hogy menet közben az USB aljzat segítségével feltölthessük telefonunkat is.
A hátsó rész autentikus és utánozhatatlan, a fényszórók burkolatának krómozása, a csomagtartó és a kapaszkodók teszik teljessé a robogót. Végül is, akárhonnan szemléljük, ez a Vespa Primavera minden közlekedési lámpánál meglep és magára vonzza a figyelmet.
Ha felkeltette az érdeklődésedet a Vespa Primavera, keresd a további információkat weboldalunkon.
Iratkozz fel, ha szeretnél további motoros tartalmakat olvasni!